Czym są i do czego służą Pipety Pasteura?


Z tego artykułu dowiesz się
  • czym jest pipeta Pasteura?
  • do czego służą pipety Pasteura?
  • kto i kiedy wynalazł pipety Pasteura?

Pipety Pasteura - czyms są i kto je wynalazł?

Pipety Pasteura, zwane również pipetami szklanymi, są narzędziami laboratoryjnymi służącymi do dokładnego odmierzania i przenoszenia małych ilości cieczy. Zostały wynalezione w XIX wieku przez francuskiego chemika Louisa Pasteura i od tego czasu są powszechnie używane w laboratoriach na całym świecie.

Pipety Pasteura składają się z cienkiego szklanego rurki z zaokrąglonym końcem, który jest zamknięty przezroczystym korkiem. Rurka ma skalę, która pozwala na dokładne odmierzanie cieczy. Aby użyć pipety Pasteura, należy wziąć ją do ręki, zbliżyć do cieczy, którą chcemy przenieść, i delikatnie odchylić korek. Ciecz przeleje się do rurki i można ją przenieść do innej probówki lub naczynia.

Pipety Pasteura są bardzo dokładnym narzędziem, co sprawia, że są szczególnie przydatne w laboratoriach chemicznych i biologicznych. Można je również używać do przenoszenia cieczy w warunkach domowych, np. do dokładnego odmierzania płynów do przygotowywania posiłków lub napojów.

Pipety Pasteura są bardzo poręczne i łatwe w użyciu, ale należy pamiętać, że są wykonane ze szkła i mogą się łatwo rozbić. Dlatego należy je obsługiwać ostrożnie i unikać uderzeń lub upadków.

W skrócie, pipety Pasteura to niezastąpione narzędzie laboratoryjne, które pozwala na dokładne odmierzanie i przenoszenie małych ilości cieczy. Są przydatne zarówno w laboratoriach, jak i w warunkach domowych i są bardzo łatwe w użyciu.