Ten sprzęt laboratoryjny to podstawowe narzędzia pracy chemika. Jednak jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę ze sprzętem laboratoryjnym i chcesz dowiedzieć się, do czego służą zlewki, a do czego próbówki, to w tym artykule znajdziesz odpowiedź.

 • Czym są i do czego służą zlewki? Jakie rozróżniamy zlewki?

 • Do czego służą próbówki.

Szykując się do przeprowadzenia swojego pierwszego eksperymentu lub badania, potrzebować będziesz szkła laboratoryjnego, które pozwoli Ci na połączenie ze sobą badanych odczynników chemicznych. Do takiego sprzętu laboratoryjnego należą zlewki i próbówki.

Szkło laboratoryjne w tym zlewki

Czym są zlewki? Do czego służą i jakie rodzaje zlewek rozróżniamy?

Zlewki to podstawowe naczynie o płaskim dnie w laboratorium mające uniwersalne zastosowanie. Zlewki wykonane są zazwyczaj z odpornego na wysokie temperatury i działanie odczynników chemicznych szkła laboratoryjnego. Rzadziej spotyka się zlewki z tworzywa sztucznego. Do czego służy zlewka?

Zlewki podzielić możemy na trzy główne typy:

 • zlewki o średniej proporcji wysokości ścianek względem ich dna
  Takie zlewki, ze względu na ich kształt i większej średnicy dna, niż zlewki smukłe, mają bardzo uniwersalne zastosowanie: wykorzystywane są np. do przeprowadzania prostych reakcji chemicznych, czy przygotowywania roztworów, aż do zlewania resztek odczynników chemicznych po wykonanym teście,

 • zlewki smukłe o węższej średnicy dna i wyższych ściankach
  Taki rodzaj zlewki najczęściej wykorzystywany jest przy tzw. miareczkowaniu,

 • zlewki płaskie - wyglądem przypominające prostokątne szklane miski
  Zlewki płaskie zazwyczaj wykorzystywane są do przeprowadzania krystalizacji. Stąd często nazywane są krystalizatorami.

Zlewki szklane i sprzęt laboratoryjny

Zlewki dzielimy także na rodzaj tworzywa z jakiego zostały wykonane:

 • zlewki szklane - najczęściej spotykane, wykonane ze szkła laboratoryjnego,

 • zlewki z tworzywa sztucznego - rzadziej spotykane ze względu na ich mniejszą odporność na wysokie temperatury i odczynniki chemiczne, niż zlewki szklane

W dużym skrócie: zlewki szklane czy z tworzywa sztucznego to specjalne naczynia, w których łączymy lub często przechowujemy też wszelkie odczynniki chemiczne. Jest to podstawowy sprzęt laboratoryjny.

Do czego służą próbówki?

Próbówki, w przeciwieństwie do zlewki, w laboratorium stosowane są w konkretnym celu. Jak sama ich nazwa wskazuje, próbówki służą do przechowywania próbek materiału czy roztworów chemicznych. Są znacznie mniejsze niż tradycyjna zlewa; ich pojemność wacha się od kilku do kilkudziesięciu mililitrów. Rozróżniamy kilka rodzajów próbówek, jak na przykład:

 • próbówki typu Falcon
  Często większe, niż pozostałe typy próbówek, o stożkowym dnie.

 • próbówki typu Eppendorf
  Stosowane do próbkowania niewielkiej ilości odczynników. Często posiadają specjalne zamknięcie u góry

Te podstawowe produkty powinny znaleźć się na półce w każdym laboratorium.