Laboratoria mikrobiologiczne i hodowle tkankowe
Laboratoria mikrobiologiczne prowadzą badania i analizę drobnoustrojów przez m.in.:
- testy i badania mikrobiologiczne,
- analizę próbek żywności i wody,
- monitorowanie i kontrolę chorób zakaźnych.
Hodowle tkankowe zajmują się rozmnażaniem i hodowlą komórek, tkanek lub organów poza żywym organizmem. Ta zaawansowana technologia biomedyczna ma zastosowane, między innymi w:
- leczeniu chorób,
- produkcji białek rekombinowanych,
- inżynierii tkankowej – tworzeniu nowych tkanek i narządów,
- produkcji szczepionek.
Laboratoria mikrobiologiczne i hodowle tkankowe – podstawowe narzędzia.
Narzędzia, które oferujemy w tej kategorii, odgrywają istotną rolę w laboratoriach zajmujących się zarówno mikrobiologią, jak i hodowlą tkankową.
Narzędzia do przygotowywania i transferu płynów:
- Ezy bakteriologiczne służą do przenoszenia z jednego podłoża na inne materiału w postaci zawiesiny bakterii lub próbki pobranej z kolonii bakteryjnej. Laboratoria mikrobiologiczne i hodowle tkankowe wykorzystują ezy zakończone tzw. oczkiem, zwanym też pętelką, płaskie lub ostre.
- Głaszczki laboratoryjne – to narzędzia używane przy posiewaniu cieczy (np. hodowli bakteryjnych) metodą posiewu gładzonego, w celu równomiernego zajęcia całej powierzchni i uzyskania podłoża regularnie usianego pojedynczymi koloniami lub pokrytego rosnącymi mikroorganizmami.
Narzędzia do hodowli mikroorganizmów:
- Szalki Petriego – płytki szklane lub plastikowe o określonym rozmiarze, które służą do hodowli mikroorganizmów. Laboratoria mikrobiologiczne używają ich do izolacji, hodowli oraz obserwacji mikroorganizmów na agarze.
- Wymazówki – narzędzia służące do pobierania próbek biologicznych np. z jamy ustnej, gardła czy skóry. Są wykorzystywane do izolacji i transportu próbek do badań mikrobiologicznych oraz diagnostyki chorób.
Przeprowadzony wyżej podział narzędzi ze względu na ich funkcje pomaga zrozumieć, jakie zadania powierzają im laboratoria mikrobiologiczne i hodowle tkankowe.
Czym zajmuje się mikroskopia?
Mikroskopia to technika badania obiektów i struktur na mikroskalę, czyli na poziomie mikrometrów (μm) lub nanometrów (nm), co jest niemożliwe do osiągnięcia gołym okiem. To kluczowe narzędzie w mikrobiologii, które umożliwia badanie mikroorganizmów, komórek oraz innych struktur biologicznych. Mikroskopia ma istotne znaczenie dla mikrobiologii, ponieważ umożliwia identyfikację, badanie morfologii, struktury i funkcji mikroorganizmów. Przyczynia się to do poznania ich roli w różnych procesach biologicznych.
Akcesoria niezbędne w mikroskopii
Głównymi narzędziami używanymi w mikroskopii, które ułatwiają prowadzenie badań pod mikroskopem, są szkiełka: podstawowe, nakrywkowe i zegarkowe.
- Szkiełka nakrywkowe i podstawowe
Mikroskopia stosuje szkiełka do tworzenia preparatów mikroskopowych. Ich głównym zadaniem jest utrzymanie i ochrona próbki poddawanej badaniom. Wyróżniamy dwa rodzaje szkiełek:- szkiełka podstawowe, na których umieszcza się próbki. Stanowią podstawę dla przygotowywanych preparatów mikrobiologicznych,
- szkiełka nakrywkowe – cienkie, przezroczyste, szklane i płaskie płytki umieszczane na preparatach mikroskopowych. Ich funkcją jest zabezpieczenie próbki oraz umożliwienie uzyskania dobrych warunków do obserwacji mikroskopowej.
- Szkiełka zegarkowe
Szkiełka zegarkowe to cienkie, okrągłe, wklęsłe szkiełka, które znajdują zastosowanie w mikroskopii jako materiał do przykrywania preparatów mikrobiologicznych na szkiełkach mikroskopowych. Pozwalają na utrzymanie czystości i higieny w laboratorium oraz zapewniają optymalne warunki do obserwacji mikroorganizmów pod mikroskopem. - Etui na szkiełka mikroskopowe
To niewielkie opakowanie służące do przechowywania szkiełek mikroskopowych. Etui chroni szkiełka przed uszkodzeniem, zapewnia higienę oraz umożliwia ich uporządkowanie i etykietowanie.
Etui na szkiełka mikroskopowe, szkiełka nakrywkowe i podstawowe oraz szkiełka zegarkowe to produkty, które mikroskopia używa od lat, ponieważ pomagają w przygotowaniu próbek, utrzymaniu ich w czystości i zapewniają warunki do właściwej organizacji prac laboratoryjnych.